Wyświetlanie wszystkich 17 wyników
Jak powstaje naturalne mydło?
Mydła naturalne powstają w wyniku reakcji saponifikacji, zwanej również zmydlaniem kwasów tłuszczowych. Do ich wyprodukowania konieczne jest połączenie tłuszczu (może to być zarówno tłuszcz zwierzęcy, jak i roślinny) z mieszaniną wodorotlenku sodu lub potasu z wodą. Tego typu zabieg skutkuje zerwaniem połączeń wiązań estrowych, prowadzącym do powstania gliceryny oraz mydła. W mydłach produkowanych seryjnie gliceryna, posiadająca wysokie substancje nawilżające jest usuwana, aby następnie wykorzystywana do produkcji kremów.
Tego typu zabieg sprawia, że mydło, choć doskonale myje może powodować przesuszenia skóry, co następnie może prowadzić do powstawania podrażnień. Właśnie dlatego tak ważne jest aby podczas wybierania odpowiedniego mydła kierować się przede wszystkim jego składem. Dostępne w drogeriach i supermarketach pachnące, kolorowe kostki choć zgodnie z obietnicami producentów mają nawilżać naszą skórę, to w rzeczywistości powodują efekt całkowicie odwrotny.
Zalety i wady mydeł naturalnych
Decydując się na zakup naturalnego mydła w kostce warto zapoznać się z głównymi zaletami ich stosowania.
Do najistotniejszych zalet naturalnych mydeł należą:
- wyjątkowo wydajne – mydła w kostce, szczególnie te naturalne, starczają na zdecydowanie dłużej niż popularne żele pod prysznic,
- praktyczne w zastosowaniu – mydła w kostce są zdecydowanie bardziej kompaktowe, z powodzeniem zmieszczą się również w niewielkiej łazience oraz maleńkiej kosmetyczce a ich waga zazwyczaj nie przekracza 100 g.,
- bezpieczne dla środowiska – mydła naturalne, zarówno podczas procesu produkcji, jak i codziennego użytkowania nie przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska,
- zdrowe dla skóry – zastosowanie w procesie produkcji wyłącznie naturalnych składników nie powoduje podrażnień skóry, ani nie przyczynia się do powstawania reakcji alergicznych,
- skuteczne w pielęgnacji – dzięki zastosowaniu skoncentrowanych składników są znacznie skuteczniejsze niż dostępne w drogeriach mydła syntetyczne, pozwalają doskonale oczyścić skórę, a dodatkowo zapewniają jej wyjątkowe nawilżenie.
Jak widać naturalne mydła posiadają liczne zalety. Znając je wszystkie można świadomie podjąć decyzję o tym, po jakie produkty należy sięgać, aby uzyskać jak najlepsze efekty pielęgnacji. Jednak decydując się na zakup należy również spojrzeć na naturalne mydła od drugiej strony, zwracając uwagę również na ich wady, wśród których można wymienić:
- wysoka cena – w przeciwieństwie do mydeł syntetycznych, których cena oscyluje w okolicach 2 złotych, za kostkę mydła naturalnego zapłacić trzeba będzie nawet 15 krotnie więcej, ceny mydeł naturalnych wahają się od 14 do nawet 30 złotych,
- mniej się pieni – jest to szczególnie uciążliwe po tym, gdy wcześniej stosowało się żele pod prysznic, które dają uczucie wyższej skuteczności,
- słabszy zapach – naturalne mydła nie zawierają substancji perfumujących, przez co nie pozostawiają na skórze przyjemnego zapachu.
Właściwości mydeł naturalnych
Jak każdy kosmetyk, również naturalne mydła kosmetyczne mogą sprawdzać się w pielęgnacji różnego typu skóry. Dlatego warto wiedzieć, po jakie mydła należy sięgać, aby osiągnąć nie tylko efekt oczyszczenia skóry, ale dodatkowo poprawić jej kondycję i nadać jej młodzieńczego blasku.
Skóra przesuszona wymaga zapewnienia odpowiedniego nawilżenia już w trakcie codziennej kąpieli. Aby osiągnąć efekt idealnie nawilżonej skóry należy sięgnąć po mydło wypełnione olejami, kozim mlekiem, miodem, masłami roślinnymi To właśnie dzięki nim mydło zapewnia maksymalny poziom nawilżenia, pozostawiając na skórze delikatny film ochronny.
Skóra tłusta, ze skłonnością do występowania zmian trądzikowych wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy sięgać po produkty bogate w witaminy, a przy tym regulujące wydzielanie sebum. W tym celu można sięgnąć po mydło z propolisem, dziegciem, olejkiem lawendowym, węglem aktywnym. Tego typu składniki wykazują działanie łagodzące, a zawarte w nich żelazo, witaminy C, E oraz witaminy z grupy B stanowią doskonałą broń w walce z niedoskonałościami skóry.
Skóra dojrzała wymaga zapewnienia pielęgnacji na najwyższym poziomie. W tym celu należy sięgać po kosmetyki, których składniki przenikają do najgłębszych warstw skóry. Jednak aby osiągnąć takie efekty nie trzeba sięgać po drogie kremy i zabiegi kosmetyczne. Odpowiednie dobrane mydło pozwala zapewnić skuteczną pielęgnację ujędrniającą. W tym celu sprawdzą się mydła borowinowe. z różową glinką, olejem arganowym, olejem z rokitnika lub opuncji figowej. Ich dodatek pozwala odbudować warstwę wodno-lipidową skóry, a zawarte w borowinie fitohormony pobudzają procesy energetyczne oraz metabolizm stymulując w ten sposób syntezę kolagenu.
Jak samodzielnie przygotować mydło naturalne?
Jednym z najpopularniejszych mydeł, które można samodzielnie przygotować w domu są mydła oliwkowe. Sam proces jego przygotowania nie jest trudny, jednak konieczne jest bezwzględne trzymanie się przepisu. Wraz ze wzrostem doświadczenia możliwe będzie wprowadzenie modyfikacji zgodnych ze swoimi preferencjami.
Do przygotowania naturalnego mydła potrzebne będą:
- 380 ml wody destylowanej, najlepiej z lodówki,
- 1000g wytłoków z oliwek, w sklepie można je zakupić pod nazwą „olive pomace”,
- 127g wodorotlenku sodu,
Przed rozpoczęciem przygody związanej z produkcja mydeł należy pamiętać, że konieczne będzie również zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria, które znacząco usprawnią proces przygotowania. Konieczne będą szklany dzbanek, plastikowy kubeczek, blender, termometr kuchenny, garnek ze stali nierdzewnej oraz foremka.
Pierwszym etapem produkcji mydła naturalnego jest przygotowanie ługu. Aby go przygotować należy do naczynia odmierzyć 127 g wodorotlenku sodu, z kolei do dzbanka odmierzamy 380 ml wody. Następnie należy powoli przesypywać wodorotlenek sodu do wody cały czas mieszając. Mieszankę należy odstawić kontrolując temperaturę przy użyciu termometru kuchennego, aż do osiągnięcia 40 stopni. W międzyczasie można przejść do przygotowania oleju. W tym celu należy 1000 g wytłoków oliwkowych podgrzać do temperatury 40 stopni.
Gdy obie mieszanki osiągną zbliżoną temperaturę można przejść do mieszania. Olej należy powoli wlewać do ługu cały czas mieszając mieszankę. Gdy całość będzie połączona można użyć blendera, miksując aż do osiągnięcia gładkiej konsystencji. Taką masę można przelać do foremki, gdzie następnie żrąca masa przekształca się w zdrowe, bezpieczne dla skóry mydełko. Czas oczekiwania wynosi zwykle około 24 godzin. Znakiem, że produkt jest już gotowy będzie postała na powierzchni nieprzezroczysta, twarda masa. Wówczas możemy wyjąc (używając ochronnych rękawic) mydło z foremki, a następnie pokroić na dowolnych rozmiarów kostki, które po okresie 6 tygodni będą gotowe do użytku.
Na przestrzeni ostatnich lat mydła naturalne zyskały na popularności. Wszystko to za sprawą ich wyjątkowych właściwości pielęgnacyjnych. Odpowiednio dobrane mydła pozwalają nie tylko zapewnić doskonałe oczyszczenie, ale dodatkowo pozwalają zapewnić nawilżenie, odżywienie, a nawet poprawić elastyczność skóry. Choć ich koszt jest wyższy niż mydeł drogeryjnych to inwestycja ta z pewnością się opłaci. Co więcej mydła naturalne można przygotowywać samodzielnie i bez końca cieszyć się wyjątkową pielęgnacją.