Szkodliwe substancje w kosmetykach

Codziennie stykamy się z wieloma szkodliwymi substancjami, nie zdając sobie sprawy z ich obecności i wpływu na nasz organizm. Są obecne w powietrzu, żywności, środkach higieny, kosmetykach i można tak wymieniać bez końca. Nie da się ich zupełnie wyeliminować, ale można zacząć skutecznie je ograniczać. Mała zmiana stylu życia wystarczy, aby żyć nieco zdrowiej.

Niebezpieczne składniki kosmetyków

Mając świadomość, że jesteśmy otoczeni „chemią” bez przerwy całą dobę, to może warto skierować swoją uwagę na to, czym pielęgnujemy naszą skórę. Kosmetyki wcale nie muszą być napychane sztucznie wytworzonymi składnikami, w które obfitują składy kremów, balsamów czy szamponów dostępnych wszędzie. Mogą mieć prosty skład i niesamowite działanie, tak jak kosmetyki naturalne. Są one bezpieczne i przyjazne dla skóry, nie powodują podrażnień i nie posiadają toksycznych składników. Mają uniwersalne zastosowanie i skutecznie działają.

W dostępnych na rynku produktach kosmetycznych jest wiele substancji szkodliwych, które mają wpływ na nasze ciało i skórę. Więc warto przeczytać skład zanim po nie sięgniemy.

Czego unikać w kosmetykach

SLS oraz SLES (Sodium Lauryl Sulfate) to drażniący, detergent stosowany w chemii gos­po­dar­czej i prze­mysłowej. Posiada silne właściwości uczulające i draż­niące, a także wysusza skórę i powoduje świąd, a w skrajnych przypadkach może powodować atopowe za­pa­le­nie skóry. Występuje bardzo często w szamponach i przyczynia się do powstawania łupieżu, przetłuszczania się włosów oraz ich łamliwości i wypadania.

Parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, PropylparabenButylparaben)

To silne konserwanty, które powodują stany zapalne skóry na tle alergicznym (np.pokrzywka). Wyjątkowo łatwo przenikają przez skórę. Działają estrogennie i rakotwórczo, szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i w czasie laktacji. Ich stosowanie może spowodować uwra­żliwienie skóry na działanie czynników zewnętrznych.

Formaldehyd (Benzylhemiformal, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox, Diazolidinyl Urea, Methenamine, Glutaral, Hexetidine, Iodopropynyl)

Jest to toksyczny gaz, drażni drogi oddechowe i oczy, uwalnia się z formaliny. W wyrobach kosmetycznych jest używany jako środek bakteriobójczy oraz konserwant. Najczęściej znajduje się w lakierach do paznokci, a także w produktach do pielęgnacji i stylizacji włosów. Napotkać go można także w płynach do kąpieli, w kolorowych kosmetykach oraz samoopalaczach. Formalina to silny alergen kontaktowy, który może spowodować podrażnienia układu oddechowego i oczu.

Parafina (Mineral Oil)

Parafina to substancja otrzymywana w procesie destylacji ropy naftowej. W kosmetyce występują jej różne postacie: mięk­kie, twarde i płynne. Parafina jest bardzo często obecna w kosmetykach z powodu dostępności i niskiej ceny. Zastosowana na skórę tworzy powłokę, która nie przepuszcza wody i gazów, utrudniając oddychanie skóry. Sama w sobie nie jest alergenem, ale przyczynia się do wielu szkodliwych procesów w skórze powiązanych z intensywnym rozwojem bakterii bez­tle­no­wych. Zwiększa podatność na zaskórniki i zmiany trądzikowe.

Konserwanty

Dla trwałości środków pielęgnacyjnych i bezpieczeństwa ich stosowania istotne są konserwanty, bez ich obecności w kosmetykach rozwijałyby się grzyby i pleśnie. Niestety nie są obojętne dla naszego zdrowia. Większa część konserwantów to silnie działające substancje, które mogą powodować alergie.

Silikony (methicone, siloxane, silanol, silicone)

Posiadają formę bezbarwnych oraz bezwonnych olejów bądź wosków. Silikony są używane w droż­szych wyrobach kosmetycznych. Dają wrażenie gładkości i wyrównują niedoskonałości. Stanowią składnik kremów nawilżających, a także baz pod ma­ki­jaż i fluidów, występują również w produktach do pie­lę­gnacji i stylizacji włosów.

Silikony mają za zadanie wytworzyć och­ron­ny film na skórze lub włosach bez zatykania porów. Niemniej jednak stosowanie ich przez osoby o wra­żli­wej skórze z skłonnością do wyprysków, zaskórników i zmian trądzikowych, mogą pogorszyć i nasilić objawy. Co więcej silikony nie ulegają rozkładowi biologicznemu i odkładają się w tkankach organizmu.

Syntetyczne barwniki

Są to tańsze zamienniki barwników pochodzenia naturalnego. Uwalniają aminy aromatyczne, pośród których jest wiele substancji drażniących, a wręcz toksycznych. Bardzo popularnie w produktach kosmetycznych. Stwierdzono, że mogą wywoływać nowotwory.

Kosmetyki naturalne bez szkodliwych substancji

W naszym sklepie znajdziecie kosmetyki naturalne tworzone w małych pracowniach, w krótkich seriach. Większość z nich jest tworzonych ręcznie w oparciu o tradycyjne receptury. Nie znajdziecie w nich parabenów, silikonów, sztucznych barwników i aromatów oraz innych szkodliwych substancji, o których wspomnieliśmy wyżej. Wszystkie z nich są przebadane i bezpieczne. Wybierając polskie produkty z małych manufaktur wspierasz lokalnych producentów i chronisz środowisko naturalne.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *